facebook

Redyk dotrze do Kamesznicy PDF Print Adres email
Społeczeństwo
Wtorek, 06 sierpnia 2013 08:27

Foto: Przemek Waloch Babel ImageWyruszyli w sobotę 11 maja, z rumuńskiej Transylwanii. Przemierzają Rumunię, Ukrainę, Słowację Polskę i Czechy. Redyk Karpacki, czyli międzynarodowa wędrówka owiec i baców z krajów karpackich 18 sierpnia dotrze do Kamesznicy. Bacowie w międzynarodowym składzie wezmą udział w organizowanej już po raz trzeci w Kamesznicy Jesieni Pasterskiej.

11 maja na hali w Rotbav w Rumunii spotkali się bacowie, samorządowcy i przedstawiciele władz państwowych, media oraz ludzie, którym bliskie są Karpaty i kultura pasterska, by przy grze trombit, słowackich fujarek sałaszniczych, ludowej rumuńskiej muzyki uroczyście poświęcić owce i rozpocząć wędrówkę. Bacowie: Piotr Kohut z Koniakowa (Polska), Cristian Suciu (Rumunia) i Vasile Hordilă (Rumunia) pożegnali się ze swoimi rodzinami i wyruszyli w drogę, którą kiedyś pokonywali ich przodkowie. Przejdą oni wraz ze swoimi owcami historycznym szlakiem wędrówek wołoskich, łukiem Karpat, od Rumunii, przez Ukrainę, Polskę i Czechy. Trasę liczącą ok. 1200 km, chcą pokonać do 14 września 2013 r. W czasie wędrówki będą do nich dołączać bacowie (z Rumunii, Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski) by ich prowadzić i towarzyszyć im na swoich ojcowiznach, na terenach gdzie prowadzą swoje wypasy owiec. Redyk Karpacki ma upamiętnić dawne, tradycyjne wędrówki pasterzy wołoskich, które przed wiekami doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty.   Dziś paterstwo transhumanacyjne, polegające na przepędzaniu trzód szlakami  przez pastwiska i górskie hale powoli już zanika.
Okazja, aby zobaczyć na własne oczy jak kiedy pędziło się owce będzie w niedzielę 18 sierpnia w Kamesznicy. W trakcie imprezy odbędzie się pokaz tradycji i zwyczajów związanych z pasterstwem, a także pokaz wyrabiania i degustacja specjałów z owczego mleka.

TOMA

REKLAMA


mt_ignore


 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :