facebook

Piękno, za którym tęsknimy... PDF Print Adres email
Kultura
Czwartek, 04 lutego 2016 09:44

tp_noce_i_dnie_generalna_a-5618Po tamtych czasach w naszej pamięci zostały jedynie piękne obrazy. A przecież wcale tak pięknie nie było...

To były czasy… Zacne dworki, złocone dojrzewającym zbożem, sielskie, przytulne wiejskie chaty, malownicze pola i urocze stawy. Czuje się ten sentyment do tych niezwykłych ludzi, rubasznego księdza dobrodzieja, zrzędliwej służki, czy trajkotającego żyda – pochlebcy. Nie było cię tam, drogi widzu, ale w głowie masz obrazy złotej polskiej wsi, swojskiego polskiego dworu i romantycznego zrywu powstańczego. Obrazy… Tych właśnie w sztuce Julii Mark nie brakuje. Są - i to dosłownie. Jota w jotę, jak te wiejskie Józefa Chełmońskiego, te powstańcze Artura Grottgera, czy portrety Boznańskiej. Aktorzy wzorując się na obrazach mistrzów, ustawiają się w pozy wyjęte z polskich klasyków. Odczekają jeszcze z kowalskimi młotami w rękach, zastygną celując w niewidzialnego wroga, a dziewczyna za długo nieco stać będzie nieruchomo z chryzantemami w rękach, żebyś widzu zdążył skojarzyć, żebyś sobie przypomniał, ten obraz i ten czas. Żebyś, nie zadając sobie zbytniego trudu, szybko poczuł klimat epoki. Tak, obrazy są do tego najlepsze. W trzy sekundy przeniosą cię w tamte czasy. Takie same obrazy przewalają się zapewne również przez głowę na samo wspomnienie „Nocy i dni”. Nenufary, przyjęcia czy też brzmiący w głowie walc. Pięknie, pięknie… powtarza Barbara. Jak na zdjęciu.

A przecież wcale tak pięknie nie było. Mężczyźni ginęli w powstaniu, dzieci umierały na tyfus, alkohol kładł biesiadników pokotem, a wojna? A kolejna wojna wisiała już w powietrzu. Schyłek tej sielskiej epoki czuć było w powietrzu. Widmo nadciągającej zagłady. Wszechwiedzący, radosny Żyd Szymszel tracił stopniowo rezon. Przeczuwał, co go czeka (może jeszcze nie w tej wojnie, ale jednak niechybnie), a lekarz, też swoje widział i swoje przeżył.

Tego na tym pięknym idealnym zdjęciu nie ma. A tam przecież było. Identycznie jak w scenie, w której burzliwą kłótnię Bogumił i Barbara przerywają raz po raz wdzięcząc się przez długie sekundy do obiektywu.

Dlaczego zatem zostają nam głowach tylko te stare piękne klisze? O tych kliszach piszą twórcy spektaklu na stronach internetowych bielskiego teatru. Piszą też Zuzanna Bućko i Szymon Bogacz, współtwórcy scenariusza. Piszą o sentymentalizmie płynącym z tęsknoty. - „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą” to utwór, w którym pokazujemy, że tęsknimy dziś do czegoś mistycznego, do czegoś, czego już nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, bo nikt już bezpośrednio tamtych czasów nie może nam opowiedzieć. Bo zostały zmitologizowane przez literaturę. Literaturę, której właściwie już się nie czyta, ale pamięta i wspomina”.

„Nocami i dniami…”, swoją premierę miało 5 grudnia. Inscenizacja to kunsztowna i nie pozbawiona rozmachu. Cały teatralny zespół (nie tylko ten aktorski) stanął tu na wysokości zadania. Bogaty dobór środków artystycznego przekazu, scenografia, gra świateł, muzyka – wszystko skonstruowane niezwykle błyskotliwie i skrupulatnie dopracowane. Dzięki czemu sztuka, choć zbudowana na opatrzonym i ogranym już motywie tchnie świeżością, a liczne i niełatwe alegorie przedstawione są tak, aby można je było zrozumieć. Nie jest to jednak łatwa sztuka. W sobotni wieczór nikt chyba nie opuszczał teatralnej premiery z gotową interpretacją w głowie.

Tomasz Matlakiewicz

 

Zuzanna Bućko i Szymon Bogacz: Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą

Reżyseria: Julia Mark

Tekst i współpraca reżyserska: Zuzanna Bućko i Szymon Bogacz

Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

Asystentka scenografki: Alicja Wątor

Choreografia: Jarosław Staniek

Asystentka choreografa: Katarzyna Zielonka

Muzyka (piosenka Piotrusia): Waldemar Maszyński

Opracowanie muzyczne: Szymon Bogacz

Obsada: Jagoda Krzywicka, Sławomir Miska, Piotr Gajos, Grzegorz Margas, Daria Polasik-Bułka, Oriana Soika, Michał Czaderna, Barbara Guzińska, Jerzy Dziedzic, Jadwiga Grygierczyk, Adam Myrczek, Grzegorz Sikora, Marta Gzowska-Sawicka, Maria Suprun, Kazimierz Czapla, Tomasz Lorek, Zofia Schwinke.

tp_noce_i_dnie_generalna_-5054 tp_noce_i_dnie_generalna_a-5721

 

Dodaj swój komentarz

Imię :
Komentarz :